Договор тежок 3,5 милијарди долари за 5G мрежа во САД

Нокиа го направи најголемиот договор за 5G мрежа.
Третиот по големина мобилен оператор во САД, Т Мобиле, склучи договор со Нокиа за имплементација на 5G мрежа.
Откако се спои со Spirit стана голем конкурент на гигантите Verozon и AT&Т.
Договорот со T-Mobile е од пресудна важност за финската компанија Нокиа чии деловни резултати со години наназад се под притисок на успорената побарувачка за постојната 4G мрежа и растечките сомнежи на инвеститорите околу тоа дали 5G договорите ќе ја зголемат профитабилноста на компанијата.
5G мрежата се очекува да донесе поголеми брзини за корисниците на мобилни уреди и ја прави мрежата почувствителна и подоверлива.
Нокиа ќе го снабди T-Mobile, американската подружница на германски Дојче Телеком со радиски пристап до AirScale платформата, вклучувајќи хардвер поврзан со cloud работење, софтвер и други услуги.

Претходна 4 милијарди долари инвестиција на Форд
Следна Македонскиот ракометен шампион Вардар отпатува за Крањска Гора

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!