Дизелските мотори полека изумираат

Полека но сигурно, возилата со дизел мотори ќе бидат протерувани од градовите низ Европа. Тоа го најавија градоначалниците на Париз, Мадрид, Атина, и наведоа дека до 2025 година на возилата со дизел агрегати потполно ќе им се забрани влез во центарот на градовите. На таквата идеја и пристап се приклучија и Британците кои изјавија дека на автомобилите со дизел мотори ќе им се наплаќа влез во центарот на 35 градови.
Британската влада отиде и чекор понатаму и воведе опција која на сопствениците на постари дизел возила им нуди еднократно неповратни средства во износ од 2000 фунти за замена на својот автомобил со бензински или хибриден модел.
Дури и Германија почнува со чекори за борба со дизел моторите и најави зголемување на давачките, со истовремено стимулирање за купување на хибридни и електрични возила.

Претходна НАСА на Гренланд откри огромен кратер заробен во мразот
Следна Тенисерката Радванска со само 29 години ја заврши својата кариера

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!