Денес е роденден на првото бебе создадено со помош на ин витро фертилизација

На 25 јули 1978 година во Манчестер, Англија, малку пред полноќ, со царски рез, се родила Луиз Џој Браун. Нејзините родители Лесли и Питер Браун се подложиле на (во тоа време сè уште експерименталната) ин витро постапка заради затнатите јајоводи на Лесли, кои оневозможиле на друг начин да се постигне бременост. Откако медиумите дознале за нејзината бременост, парот се соочил со интензивна јавна критика и осуда. Раѓањето на малечката Луиз ги полнело свeтските насловни страни и предизвикало лавина од правни и етички прашања.

Браунови, и втората ќерка Натали ја добиле со помош на ин витро неколку години подоцна. Во мај 1999 година, Натали станала првото бебе “од епрувета”  кое добило свое дете по природен пат, намалувајќи ја загриженоста дека децата зачнати со ИВФ нема да можат да добијат потомство на природен начин. Во декември 2006 година и Луиз Браун го доби своето прво дете по природен пат, синот Камерон Џон Мулиндер.
Денес ИВФ се смета за главна медицинска постапка во лечењето на неплодноста. Илјадници деца ширум светот се родени со помош на оваа постапка, некои дури и со донирани јајни ќелии и сперматозоиди.

Претходна Македонија се искачи на првото место во групата
Следна Почина Серџо Маркионе, поранешниот шеф на Фиат

Награден напис

Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца

Оваа пролет едукативниот центар „Едуфронт“ организираше серијал од 4 бесплатни, воведни работилници за дигитални вештини …

Научниците со тврдење дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

Најважно за секој родител е неговото дете да биде живо и здраво при раѓањето, а …

Don`t copy text!