Денеска Хрватска и Мароко играат за третото место на Светското првенство

Фудбалските репрезентации на Хрватска и Мароко денеска од 16 часот ќе одиграат натпревар за третото место на Светското првенство во Катар, а победникот ќе добие утешен бронзен медал.

Хрватска го лови третиот медал на светските првенства, по бронзата во Франција во 1998 година и среброто во Русија во 2018 година, додека Мароко го постигна најголемиот успех во историјата со пласманот во полуфиналето.

Коцкестите имаат проблеми со составот, а Јосип Јурановиќ отпадна поради повреда. Настапот на Марсело Брозовиќ беше доведен во прашање, а последниот тренинг го пропуштија и Дејан Ловрен и Никола Влашиќ.

“Мароко ме потсетува на нас пред четири години. Тие заслужено стигнаа до полуфиналето со нивниот квалитет, заедништво и емоции. Тие само растеа низ турнирот и ни претстои потешка игра отколку што беше во првото коло. првиот натпревар, не се знаеше, игравме и во лошо време. Утре ќе биде поинаку. Направивме голем успех, ова е огромен и голем, но сакаме повеќе“, рече хрватскиот селектор Златко Далиќ во најавата за натпреварот. .

Мароко се покажа како многу тежок тим кој не прима и не постигнува многу голови. На патот до мечот за бронзениот медал не примија гол против Хрватска во групата (0:0), Белгија (2:0), Шпанија (0:0), Португалија (1:0), и Шпанците не успеа да постигне гол против нив ниту по изведувањето пенал. Само во полуфиналето беа „скршени“ од Французите со два гола.

Мароко има слични проблеми со тимот како Најеф Агуерд, капитенот Ромен Саис се повредени, а под знак прашалник е и Нусаир Мазрауи.

Сакаме да победиме, играчите знаат дека не е исто да се биде трет и четврти. Сакаме со победа да го завршиме Светското првенство во Катар“, изјави селекторот на Мароко, Валид Реграги и продолжи:

„Ни претстои важен натпревар и покрај разочарувањето од поразот од Франција во полуфиналето. Се надевавме на финале, но и на овој меч ќе дадеме се од себе, уморни сме, исцрпени и физички и ментално, затоа размислувам како да го составам тимот, но ќе играме чисти срца и глави“.

Натпреварот меѓу Хрватска и Мароко е закажан за денеска од 16:00 часот на Интернационалниот стадион „Калифа“.

Ќе суди катарскиот судија Абдулрахман Ал-Јасим.

Претходна Армијата на САД избра замена за хеликоптерите Апачи и Блек Хок
Следна Citroën создаде кочија за Астерикс и Обеликс

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!