Данска на домашен терен го победи Чиле

На вториот натпревар од стартот на Светското ракометно првенство ракометарите на Данска ги победија ракометарите на Чиле со 39:16.

Домашниот терен им беше наклонет на првиот натпревар на домаќините Германија и Данска.

Уште на самиот почеток Данците направија голема предност од 6 гола против ракометарите на Чиле. Иако Чилеанците пробаа малку да се повратат на теренот, првото полувреме заврши со резултат 22:4.

Второто полувреме Данците го играа лежерно и им дозволуваа на Чилеанците да дадат по некој гол.

Најефикасен кај Данците беше Каспер Мортенсен со 8 погодоци.

Претходна Започна 26-тото Светско ракометно првенство со победа на Германија над обединетиот тим на Северна и Јужна Кореја
Следна Адреналинските авантуристи наскоро ќе добијат можност да го видат потонатиот Титаник

Награден напис

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Топката со која Марадона го постигна голот со „Божјата рака“ беше продадена на аукција

На аукција во Лондон топката со која Диего Марадона го постигна познатиот гол „Божја рака“ …

Don`t copy text!