Гејминг турнирот за Dota 2 со фонд за награди поголем од 30 милиони долари

Дека онлајн гејмингот мoже да биде исплатлив е и примерот со светскиот турнир на Dota 2. Наградниот фонд за ова интернационално натпреварување е поголем од 30 милиони долари.

Интернационалниот турнир на Dota 2 оваа година ќе се одржи по деветти пат. Минатата година овој турнир се одржа во Ванкувер и неговиот награден фонд беше 25,5 милиони долари.

Со новиот рекорден фонд поголем од 30 милиони долари “The international” останува најголемотo e-sport случување на светот.

Конкурентската компанија Epic, минатата година одвои 100 милиони долари за да ја одржи играта Fortnite на ниво на Dota 2, а таа сума ја вклучува и сумата од 30 милиони долари за награди на овогодинешото натпреварување на Fortnite, кое ќе се одржи во Њујорк од 26 до 28 јули.

“The international” ќе започне на 20 август во Шангај.

Претходна Секс-играчките ќе бидат составен дел на Саемот за иновативни технолошки решенија од следната година
Следна Успеа ли Зидан да го објасни проблемот со Герет Бејл?

Награден напис

Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца

Оваа пролет едукативниот центар „Едуфронт“ организираше серијал од 4 бесплатни, воведни работилници за дигитални вештини …

Научниците со тврдење дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

Најважно за секој родител е неговото дете да биде живо и здраво при раѓањето, а …

Don`t copy text!