Германската репрезентација повеќе нема да го користи прекарот по кој со години ја препознаваат

Германскиот фудбалски сојуз (DFB) објави дека повеќе нема да го користи терминот „Die Mannschaft“ како прекар на националниот тим. Овој прекар, што на германски значи „тим“ се смета за премногу арогантен и фановите го отфрлија во една анкета.

Одлуката беше донесена едногласно, иако Германците со години беа познати по него.

„Анкетите и анализите покажаа дека името „Die Mannschaft“ има висок профил и е особено популарно во странство. Сепак, точно е и дека овде во навивачките кругови понекогаш станува предмет на критики и емотивни дискусии. Сликата на националниот Тимот во секој случај е поважен од конкуренцијата“, објасни Бернд Нојендорф, претседател на Здружението.

Како што истакна Шпигел, неодамнешната анкета на Форса создадена од РТЛ и НТВ покажа дека 49 отсто од Германците имаат негативно мислење за прекарот.

Прекарот беше воведен во 2015 година, една година по освојувањето на Светското првенство. Германската федерација не прецизираше дали ќе користи друго име како замена.

Претходна Alfa Romeo подготвува суперавтомобил за следната година
Следна Land Rover уште еднаш се осврна на последната генерација на Defender

Награден напис

Што точно се случува со телото на човекот откако ќе умре?

Сигурно барем еднаш сте се запрашале што се случува со човечкото тело откако ќе умре? …

Rolls-Royce Cullinan од Carlex Design

Carlex Design е тјунинг компанија која главно зазема нетрадиционален пристап кон редизајнирање на луксузни и …

Забрането е копирање на текст!