Германија е домаќин на ЕУРО 2024

Европското првенство во фудбал во 2024 година ќе се одржи во Германија. Така денес реши УЕФА на церемонија во своето седиште, а објави претседателот на УЕФА, Александер Чеферин.

Главниот конкурент на Германците беше Турција, но по сите анализи што ги направи УЕФА, реши дека сепак Германија ќе биде домаќин на ЕУРО 2024. Главната причина за доделувањето на организацијата на Германија е тоа што нивните стадиони се во одлична состојба и нема да треба да се одвојуваат големи средства за досредување.

На Германија ова ќе ѝ биде четврта организација на големото натпреварување, а претходно го организираа Светското првенство во 1974 и 2006 година, како и Европското првенство во 1988 година.

Првенството ќе се игра на 10 стадиони, и тоа Берлин, Франкфурт, Дортмунд, Минхен, Штутгард, Дизелдорф, Лајпциг, Келн, Хамбург и Гелсенкирхен.

Претходна Бел кит во реката Темза
Следна УЕФА реши да го воведе VAR системот и во Лига на шампиони

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Don`t copy text!