Вселенската сонда New Horizons со нова одредница

Ultima Thula – мал замрзнат објект, е новата одредница на вселенската сонда New Horizons. Ultima Thula го добила името според поим во средновековните карти кој означувал места надвор од познатиот свет. Според проценките, сондата до својата дестинација би требало да стигне до Нова година.
Ultima Thula се наоѓа на оддалеченост од 1.6 милијарди километри од Плутон, а 6,4 милијарди километри од Земјата.
НАСА ја лансираше сондата пред 12 години од Кејп Кеневерал, и како се чини ќе стане првото летало кое стигнало до најјодалечениот дел на вселената. За своите 12 години лет сондата ги помина орбитите на Марс, Сатурн, Уран, и успешно пролета покрај Плутон и Харон, а податоците и сликите што ги испрати се од непроценлива вредност.


 
 

Претходна Тесла Модел 3 е најпродаваниот електричен автомобил на сите времиња
Следна Се продаде најскапото шише виски

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!