Волво со најава на два нови хибридни модели работени од Полстар

Последниот резултат на соработката на автомобилската компанија Волво и веќе самостојната компанија Полстар, се два нови plug-in хибридни модели кои од летото што доаѓа ќе се приклучат на веќе презентираниот хибриден модел S60 Polestar Engineered. Тоа се моделите XC60 и V60.

Рецептот на Полстар носи дволитарски, четирицилиндричен турбобензинец, кој во комбинација со механички компресор и електромотор, на возачот му испорачува 420 коњски сили и вртежен момент од 669 Nm.

Со понудениот капацитет на батеријата и без никаква асистенција на бензискиот мотор, моделите имаат автономија од 45 километри, а просечната декларирана потрошувачка на гориво е малку над 2 литра на поминати 100 километри. За пренос на силата задолжен е автоматски менувач со 8 степени на пренос.

Веќе промовираниот S60 Polestar Engineered е изработен во многу мала серија и биле распродадени за помалку од еден час.

Најавено е дека новите два модела ќе бидат изработени во поголема серија.

Верзиите од Полстар ќе се разликуваат од стандардните на Волво по неколку детали: ќе имаат различни алуминиумски бандажи и ќе бидат додадени естетски додатоци кои ќе укажуваат на Полстар.

Претходна Како да го подобрите сексуалниот живот
Следна Продолжува лошата серија на Реал Мадрид

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!