Волво влегува во светот на електрични автомобили

Првиот продукциски Волво ќе биде базиран на моделот XC40 и ќе биде исклучиво електричен.

Волво е една од автомобилските компании кои електрификацијата на своите автомобили ја перципираат многу озбилно.  За тоа сведочи и планот кој вели дека до 2025 година половина од автомобилите кои ќе излегуваат од производствените погони ќе бидат електрични.

Во нивната филијала Polestar од самиот почеток беа свртени кон подготовката на првиот електричен автомобил кој ќе се базира XC40 , а на публиката ќе ѝ биде претставен до крајот на оваа година.

Сè уште отсуствуваат техничките детали за овој електричен кросовер, но се знае дека ќе биде заснован на CMA модуларната платформа и дека ќе биде поевтин од I-Paceна Јагуар.

Претходна Магнезиумот и неговата функција
Следна Дискриминирачкото навивање од трибините на Рома и донесе казна од 12.000 евра

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!