Вилнус: спој на различни стилови на балтичкиот брег

Главниот град на Литванија – Вилнус, е комбинација на различни влијанија од исток, запад, север и југ, место на културен дијалог. Град со околу 550.000 жители се наоѓа на сливот на реката Вилнија и реката Нерис и се состои од 20 градски области. Вилнус има широка пешачка зона, добри сообраќајни врски и развиена инфраструктура, како и прекрасна панорама. Поради интересните архитектонски градби, центарот на градот е на листата на светско наследство на УНЕСКО.

Меѓу туристичките атракции е и претседателската палата, како и градското собрание на главниот плоштад. Во центарот на градот се наоѓа импозантна градба – тврдината Гедиминас, која е единственото нешто што останало од старата тврдина која била изградена за време на Руската империја и била најголемата одбранбена структура во земјата. На влезот во Стариот град има камена порта (Ausros Vartai), која е една од главните знаменитости на Вилнус. Постојаната музејска поставка на градот ја сочинуваат бројни културни споменици. Овде туристите можат да видат и споменик на Френк Запа, американски гитарист, пејач и композитор. На ридот над градот се наоѓа еден од најпознатите верски споменици во земјата – Трите крста, кој бил подигнат во 14 век во спомен на тројца погубени монаси.

Вилнус има бројни верски објекти од речиси сите архитектонски стилови. Ниту еден друг град во Источна Европа не може да се пофали со толку многу уникатни цркви лоцирани на многу мала област. Меѓу верските објекти се издвојува црквата Света Ана, доцноготско ремек дело. Во близина е црквата Свети Фрањо со манастир, еден од најголемите готски верски објекти. Црквата Света Тереза ​​е најистакнатиот пример на раната барокна архитектура во Вилнус. Меѓу специфичните цркви кои се издвојуваат по својата архитектура, катедралата во Вилнус наликува на класичен атински храм. Под катедралата се наоѓаат катакомбите, каде што биле погребани големи луѓе од средновековната историја на Големото Војводство Литванија, кое се протегало од Балтикот до Црното Море.

Вилнус има интензивен културен живот. Националното културно наследство на Литванија е изложено во Националниот музеј на Литванија, кој е најстариот музеј во земјата. Еврејскиот државен музеј има богата колекција на еврејски живот, списанија, книги и документи. Литванците ќе ви го привлечат вниманието и на Музејот на жртвите на геноцидот, попознат како музеј на КГБ, кој ги чува сите документи за тоа што се случило за време на комунизмот во оваа земја. Во центарот на Стариот град на брегот на Вилнус се наоѓа самопрогласената „уметничка република“, област во која има шарени ресторани и каде се собираат уметници и боеми. Овој кварт е познат и по различните културни програми, а опуштеноста се чувствува на секој чекор.

Нема да ви биде досадно ноќе во Вилнус. Кафулињата, рестораните и ноќните клубови имаат одлична музика и богата гастрономска понуда. Меѓу деликатесите, неизбежно е нивното национално јадење цепелин. Познати се ноќните клубови „Бродвеј“ и „Галакси“, каде што, заедно со другите млади Литванци, чести гости се и познати музичари. Дури и оние кои сакаат да ја истражуваат околината нема да бидат лишени. Недалеку од Вилнус се наоѓа омиленото место за одмор на Литванците, туристичка атракција, античкиот град Тракаи, познат и како „градот на езерата“, кој се состои од бројни живописни езера и ридови. Главниот симбол на градот е замокот Тракаи од 14 век, кој се наоѓа на островот Галве.

Претходна Најзабавниот електричен автомобил
Следна Зошто мажите ги привлекуваат постари жени?

Награден напис

НБА екипа на продажба

Професионалниот кошаркарски тим во НБА, Феникс Санс лани играше во големото финале на плеј-офот и …

Volkswagen ID Buzz Cargo ја освои наградата за комбе на годината за 2023 година

На Volkswagen ID Buzz Cargo му беше доделена престижната индустриска награда „Меѓународно комбе на годината …

Забрането е копирање на текст!