Веб камерите станаа нужно зло, па не заборавајте да се заштитите при нивното користење

Живееме во време кога мерките за социјална далечина, самоизолација и карантин поради пандемијата на коронавирус се на сила насекаде во светот. Повеќето се свртуваме кон технологијата за да остананеме во контакт со саканите, пријателите и колегите, но има и такви кои ја користат сегашната состојба на светот во зли цели. На кратко, хакерите не се грижат за пандемија, исто како што никогаш не се грижеле за приватноста на корисниците на Интернет.

Без разлика која компјутерска апликација ја користите за да бидете во контакт со вашите најблиски, пријатели или колегите (ако работите од дома), веб-камерата на вашиот лаптоп или компјутер, како и селфи-камерата на вашиот мобилен телефон, веројатно досега не била толку активна. како во времето на оваа пандемија на коронавирус.
Вашата камера може да биде активирана и користена од надвор.

За жал, она што технологијата ни дозволува да се сториме во овие тешки времиња, исто така, не остава ранливи на напади преку интернет хакирање, познати како „camfecting“.

Ова е еден вид напад на интернет хакерство во кој сајбер натрапникот ја презема контролата над камерата на вашиот уред, и тие го прават тоа со тоа што прво ја оневозможат ламбата покрај камерата на вашиот компјутер, што е всушност знак дека веб-камерата е активна. На овој начин, жртвата на нападот не знае ни дека можеби некој ја гледа и снима сé што прави.

Многу од фотоапаратите на нашите уреди сè уште се незаштитени, а едно истражување покажа дека повеќе од 15,000 веб-камери (приватни и деловни) се отворени за хакери и без потреба од вистинско хакирање.


Исклучен компјутер – Безбеден компјутер

Кога лаптопот е исклучен, неговата камера не може да се активира, но тоа не е случај во режим на хибернација или таканаречен режим на спиење. Многу лаптопи не се гасат, но кога не се во активна употреба, тие ги оставаат во еден од двата режима наведени подолу.

Во овој случај, веб-камерата не е заштитена и хакер може да пробие на вашиот компјутер и да ја стартува. Ако ништо друго, следете го примерот на шефот на Фејсбук Марк Закерберг, кој самиот призна дека ја покрива својата веб-камера, како и микрофон на неговиот компјутер.


Уцената ретко е цел, еве што е цел

Малку е веројатно дека хакер ќе ја хакира камерата за да ве уценува или да задоволи некои други ваши приватни потреби, бидејќи повеќето нелегални пристап до веб-камери се поврзани со собирање на информации за финансиска корист или продажба на трети лица.

Сајбер-криминалците наскоро ќе се обидат да ги измамат луѓето во е-пошта, тврдејќи дека биле фатени на веб-камера и се закануваат дека ќе ги објават снимките пред јавноста, што честопати резултира во финансиски успех на хакерите бидејќи многу жртви на ваква измама се плашат за нивната приватност.

Сепак, повеќето реални напади на хакерски веб камери имаат за цел собирање ограничени информации. Овие напади обично вклучуваат технолошки корпоративни групи кои спроведуваат собирање податоци и тајна колекција на фотографии. Некои од овие хакери се резултат на индустриска шпионажа, додека други претставуваат активности на владините разузнавачки агенции.


Хакерите исто така имаат упатства на YouTube

Двете најчести техники за спроведување напади со „camfecting“ се далечинскиот управувач алатка (РАТ) и таканаречената лажна „далечинска техничка поддршка“ што ја нудат лица со злонамерна намера.

Вистинската техничка поддршка обично доаѓа од вашиот давател на услуги на Интернет и е единствениот извор на далечинска техничка поддршка на која може и треба да му се верува. Било која „пријателска“ е-пошта што го нуди својот софтвер за иста работа за да ви „помогне“ при решавање на проблеми, треба да се избегне широко.

Пример за напад на RAT е да се инјектира Тројански вирус на вашиот компјутер со отворање на сомнителна е-пошта. Ова им овозможува на хакерите пристап до вашиот уред, целиот ваш уред, не само на веб-камерата.

RAT се користи веќе неколку години, а во 2015 година може да се купи преку Интернет за нешто помалку од 40 американски долари, а овој малициозен софтвер може да се активира преку е-пошта или УСБ-уред за складирање. Упатства за употреба дури постојат на YouTube.
Бидете свесни за вашите слабости и преземете акција.

Но, најважното нешто што треба да направите е да вежбате компјутерска хигиена дома. Вие навистина не ви требаат непроодни вештини за технологија за да го направите ова, доволно е да поставите парче ткаенина, непроѕирни самолепливи ленти и слично преку веб-камерата. Некои лаптопи деновиве доаѓаат со лизгач на веб-камера направени само за да можете да ги користите за да ја покриете камерата кога не се во употреба.

Исто така, исклучете го вашиот компјутер наместо да спиете или хибернирајте го.

И на крај, секогаш користете ги најсигурните лозинки и избегнувајте да рециклирате стари со додавање на повеќе броеви зад нив. Запомнете да инсталирате антивирусна програма на вашиот компјутер и редовно да ја ажурирате.

Претходна Идеални скара за вашиот двор
Следна Погледнете кои се најголемите губитници во фудбалот поради короната според Трансфермаркт

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!