Брус Вилис ги отфрли наводите дека ги продал правата на својот лик поради дијагнозата на афазија

Само Брус Вилис ги поседува правата на лицето на Брус Вилис, се појави, по наводите дека актерот ги продал правата на својот лик на компанија за дигитални двојници.

Минатата недела беше нашироко објавено дека ѕвездата ги продал правата на своето лице на компанија за дигитални двојници наречена Deepcake – дозволувајќи им да создадат „дигитален близнак“ за актерот, кој се пензионираше во март откако му беше дијагностицирана афазија, состојба која влијае на говорот на една личност.

Сепак, Би-Би-Си викендов објави дека портпаролот на Вилис негирал дека има какво било партнерство или договор со компанијата.

Deepcake го потврди ова за Би-Би-Си, велејќи: „Формулацијата за правата е погрешна… Брус не можеше никому да продаде никакви права, тие по дифолт се негови“.

Компаниите Deepfake користат вештачка интелигенција за да создадат реални симулации на познати личности. Дипфејкот на Вилис се појави во реклама за руска телекомуникациска компанија минатата година.

Сепак, Deepcake тврди дека работел со актерот на вештачка интелигенција за рекламата и ја искористил неговата блескава поддршка на неговата веб-страница, но портпаролот на Вилис не го потврди ова за Би-Би-Си.

Минатата недела, актерот од франшизата од „Војна на ѕвездите“, Џејмс Ерл Џонс, ги предаде правата на неговите уникатни тонови на Дарт Вејдер на друга компанија за вештачка интелигенција, Respeecher, објавувајќи дека се повлекува од улогата и ја предава палката користејќи ја технологијата.

Претходна Неверојатниот Халанд против Јунајтед постави рекорд кој ретко кој некогаш ќе го собори
Следна Роботот Каси постави рекорд во трчање на 100 метри

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!