Брус Вилис ги отфрли наводите дека ги продал правата на својот лик поради дијагнозата на афазија

Само Брус Вилис ги поседува правата на лицето на Брус Вилис, се појави, по наводите дека актерот ги продал правата на својот лик на компанија за дигитални двојници.

Минатата недела беше нашироко објавено дека ѕвездата ги продал правата на своето лице на компанија за дигитални двојници наречена Deepcake – дозволувајќи им да создадат „дигитален близнак“ за актерот, кој се пензионираше во март откако му беше дијагностицирана афазија, состојба која влијае на говорот на една личност.

Сепак, Би-Би-Си викендов објави дека портпаролот на Вилис негирал дека има какво било партнерство или договор со компанијата.

Deepcake го потврди ова за Би-Би-Си, велејќи: „Формулацијата за правата е погрешна… Брус не можеше никому да продаде никакви права, тие по дифолт се негови“.

Компаниите Deepfake користат вештачка интелигенција за да создадат реални симулации на познати личности. Дипфејкот на Вилис се појави во реклама за руска телекомуникациска компанија минатата година.

Сепак, Deepcake тврди дека работел со актерот на вештачка интелигенција за рекламата и ја искористил неговата блескава поддршка на неговата веб-страница, но портпаролот на Вилис не го потврди ова за Би-Би-Си.

Минатата недела, актерот од франшизата од „Војна на ѕвездите“, Џејмс Ерл Џонс, ги предаде правата на неговите уникатни тонови на Дарт Вејдер на друга компанија за вештачка интелигенција, Respeecher, објавувајќи дека се повлекува од улогата и ја предава палката користејќи ја технологијата.

Претходна Неверојатниот Халанд против Јунајтед постави рекорд кој ретко кој некогаш ќе го собори
Следна Роботот Каси постави рекорд во трчање на 100 метри

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!