Бруксизам

Ноќното чкрипење со забите, кое се нарекува бруксизам, не е само непријатно за оној што спие до вас, туку може да предизвика и одредени здравствени проблеми, затоа што во тие моменти се користи поголема сила отколку при обичното џвакањето, велат стручњаците.

Има два вида на бруксизам: движење на долната вилица, што може да биде прилично гласно, и вториот вид е стискање на забите без движење, што е нечујно.

Порано се мислело дека бруксизмот е предизвикан од несовпаѓање на долниот и горниот забен лак, но новите истражувања покажуваат дека има психогено потекло и е предизвикан од стрес, анксиозност и психичката напнатост, на кои сме често изложени во брзото темпо на животот.

Стручњаците нагласуваат дека голема улога игра и генетиката, која е одговорна за 40 – 60 % од случаите. Чкрипењето со забите е двапати почесто кај пушачите отколку кај непушачите, а причинители можат да бидат и лековите, користењето на дрога и пиењето алкохол.

Бруксизмот предизвикува прекумерно трошење и пукање на забите, болки во забите и вилиците и главоболки. Успешно се третира со психотерапија и отстранување на медицинските и психолошките причинители за стресот, а се користат и посебни штитници за забите ноќно време кои го амортизираат стискањето на вилиците и ги заштитуваат забите од триење.

Претходна MINI го претстави електричниот концепт Aceman
Следна По 27 години, член на познатата династија Малдини реши да го напушти Милан

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!