Британски воен авион го направи својот прв лет користејќи масло за јадење

Британските кралски воздухопловни сили (РАФ) успешно го завршија пробниот лет на огромен воен транспортен авион кој користел само масло за јадење како гориво.

РАФ го леташе летот користејќи 100 отсто одржливо гориво, што е прв пат во историјата на ОК за секаков тип на авион.

„Тие треба да се гордеат со ова достигнување. Тоа е голем чекор напред за РАФ, како и за Министерството за одбрана. Велика Британија го предводи патот во развојот на идните оперативни способности во светот погоден од климатските промени“, велат од британската одбрана. Секретарот Анабел Голди.

Тестот ја користеше воената верзија на Ербас А330 или РАФ Војаџер, кој леташе над Оксфордшир користејќи само одржливо воздухопловно гориво (SAF), отворајќи нови опции за иднината на воените и цивилните авиони.

SAF се произведува од одржливи суровини како што е искористеното масло за јадење, а нивните емисии на јаглерод се до 80 проценти помали во споредба со конвенционалното млазно гориво. Целта е да се намали зависноста на РАФ од глобалните синџири за снабдување со гориво, да се зголеми оперативната еластичност и да се намали нејзиниот јаглероден отпечаток.

Пробниот лет траеше 90 минути и претставуваше симулација на полнење гориво во воздухот.

Според британскиот закон, сите емисии на стакленички гасови мора да достигнат нето нула емисии на јаглерод до 2050 година.

Претходна Славниот португалски фудбалер Кристијано Роналдо собори уште еден рекорд
Следна Атентат кој по речиси 60 години се уште е обвиен со мистерија

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!