Британец помина 5 месеци в море и преплива скоро 3000 километри околу Велика Британија

Авантуристот Рос Еџли од Велика Британија стана првиот човек што што испливал дури 2865 километри обиколувајќи ја Велика Британија, и по 5 месеци стапнал на копно.
Овој триесетгодишен Англичанец потфатот го стартувал на први јуни во Кент, започнувајќи да плива во правец на стрелките од часовникот.
Во текот на петте месеци ниту еднаш не стапнал на копно.
Циклусот на Еџли бил 6 часа пливање, па 6 часа одмор во чамецот што го следел. Патешествието што го поминал било исполнето со борба со морските струи, убоди од медузи, болки во јазикот кој му бил разранет од солената вода.
Во текот на својот потфат изгубил 500.000 калории и изел 500 банани, кои му ја овозможувале енергијата потребна за физичкиот напор.
На средината од август го срушил рекордот за најдолго пливање поминато на отворено море, што го држел французот Беноа Лекомб од 73 дена.

Претходна РК Работнички изигра рутински во Гевгелија
Следна Интер го сруши рекордот во продажба на билети

Награден напис

Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца

Оваа пролет едукативниот центар „Едуфронт“ организираше серијал од 4 бесплатни, воведни работилници за дигитални вештини …

Научниците со тврдење дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

Најважно за секој родител е неговото дете да биде живо и здраво при раѓањето, а …

Don`t copy text!