Ботас испишува историја и се стартува од челната позиција на Големата награда на Мексико

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас, ја освои пол-позицијата и ќе стартува од првиот ред на вечерашната трка за Големата награда на Мексико.

Ботас постигна најдобро време во квалификациите одржани синоќа, а рундата што му ја донесе пол-позицијата заврши со време 1:15.875.

Неговиот тимски колега од Мерцедес Луис Хамилтон го освои второто место и така дуото од истиот тим ќе стартува од напред, а третото место го зазеде возачот на Ред Бул, Макс Верстапен.
Најдобрата петорка ја заокружија Серхио Перез и Пјер Гасли, додека во Топ 10 се најдоа и Карлос Саинц, Даниел Рикиардо, Шарл Леклер, Јуки Цунода и Ландо Норис.

Иако заврши на деветтото место, Цунода ќе стартува од задниот дел поради промена на погонската единица.

Интересно, Ботас испишува историја со освојувањето на пол-позицијата. Имено, со 19. пол-позиција во кариерата, Финецот го престигна Рене Арну (18) меѓу возачите со најмногу стартни позиции пред трката од возачи кои никогаш не освоиле светска титула.

Претходна Војската на САД развива моќно ласерско оружје, најсмртоносното до сега
Следна Како изгледа животот во најстуденото село на светот: вотка, замрзната земја и полски тоалет

Награден напис

Болдвин и Мадсен потпишаа, а со Моника Белучи преговара за учество во продолжението на „Јужен ветер“

Вилијам Болдвин ќе глуми во втората сезона на серијата „Јужен ветер“, а преговорите со Моника …

Хенеси го испорача првиот Venom F5, и тврдат дека достигнува 500 km/h

Четири години по премиерата на концептниот модел, тексашката компанија Hennessey го испорача првиот примерок од …

Забрането е копирање на текст!