Богатството на Елон Маск порасна за повеќе од 15 милијарди долари

Богатството на американскиот бизнисмен Илон Маск се зголеми за повеќе од 15 милијарди долари.

Во понеделникот беше објавено дека компанијата Sura на Маск е додадена на S&P 500, кој е еден од најголемите и најпознатите индекси во САД кога станува збор за акциите.

Tesla CEO Elon Musk introduces the Cybertruck at Tesla’s design studio Thursday, Nov. 21, 2019, in Hawthorne, Calif. Musk is taking on the workhorse heavy pickup truck market with his latest electric vehicle. (AP Photo/Ringo H.W. Chiu)

Ова се случи откако компанијата Маск SpaceX испрати и четири астронаути во вселената. Маск е на пат да стане третиот најбогат човек во светот.

Акциите на Тесла пораснаа за 14 проценти откако беа објавени информации дека компанијата е додадена на индексот. Маск има 20 проценти удел во Тесла, а неговото богатство се зголеми на 117,5 милијарди долари.

Патем, Маск чувствуваше симптоми за време на викендот и беше заразен со коронавирус.

Претходна Поради американските санкции Huawei го продаде Honor
Следна Милвоки го составува шампионскиот тим, договори две големи засилувања

Награден напис

Huawei FreeBuds Studio со интелигентно и динамично намалување на бучава и Hi-Fi квалитет

Како дел од глобалната премиера на серијата Mate 40, Huawei Consumer Business Group (BG) ги …

Ви го претставуваме Мекларен Сејбр со моќност од 824 коњски сили, помоќен од моделот Сена

Неодамна објавените шпионски фотографии, како и оние што „протекоа“ во јавноста, беа најава за претстојното …

Забрането е копирање на текст!