Бен Афлек и Мет Дејмон планираат да основаат компанија за филмска продукција

Бен Афлек и Мет Дејмон планираат да основаат компанија за филмска продукција наречена „Artists Equity“.
Тие изјавија дека се решиле на овој чекор бидејќи популарните стриминг сервиси одбиваат да ги споделат парите заработени од популарните филмови. Нивната компанија ќе биде независна, а досега собраа 100 милиони долари од инвестициската фирма RedBird Capital Partners.

„Сценаристите, режисерите, кинематограферите, монтажерите и другите филмски работници, според мене, се недоволно платени. Знам каква слобода копнеат уметниците и сакам да им помогнам“, рекол Афлек, според NY TIMES.

Афлек ќе биде извршен директор, а Дејмон ќе биде креативен директор. Во текот на нивните 30-годишни кариери, двајцата заработија приближно 10 милијарди долари на глобалниот бокс офис.

Претходна Изолиран град на Алјаска кој се вклопува во една зграда
Следна Abarth Classicche прославува 100 години Монца со специјален Fiat 500

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!