Бен Афлек и Мет Дејмон планираат да основаат компанија за филмска продукција

Бен Афлек и Мет Дејмон планираат да основаат компанија за филмска продукција наречена „Artists Equity“.
Тие изјавија дека се решиле на овој чекор бидејќи популарните стриминг сервиси одбиваат да ги споделат парите заработени од популарните филмови. Нивната компанија ќе биде независна, а досега собраа 100 милиони долари од инвестициската фирма RedBird Capital Partners.

„Сценаристите, режисерите, кинематограферите, монтажерите и другите филмски работници, според мене, се недоволно платени. Знам каква слобода копнеат уметниците и сакам да им помогнам“, рекол Афлек, според NY TIMES.

Афлек ќе биде извршен директор, а Дејмон ќе биде креативен директор. Во текот на нивните 30-годишни кариери, двајцата заработија приближно 10 милијарди долари на глобалниот бокс офис.

Претходна Изолиран град на Алјаска кој се вклопува во една зграда
Следна Abarth Classicche прославува 100 години Монца со специјален Fiat 500

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!