Безбедни патување со автомобил за време на пандемијата на коронавирус

Целиот свет е под влијание на новата глобална пандемија на коронавирус. Наједноставниот совет за тоа како да останете безбедни е да останете дома. Но, што ако треба да одите некаде со автомобил? Следете ги овие совети.
Главното правило е да се минимизира контактот со други лица. Но, доколку морате да патувате, заштитете се. „Идеално би било доколку не одете никаде, но доколку треба да одите некаде, патувајте сами со вашиот автомобил и не превезувајте никого беспотребно. Доколку треба да одите со некого, проверете дали лицето нема акутни симптоми на респираторни заболувања. Користете респиратор или барем заштитна маска. Бидете сигурни дека ги имате деталите за контакт од сите други патници за да можете да ги пронајдете доколку се открие дека сте заразени“, вели Јана Пармова, главен лекар во ŠKODA, во која ги опишува основните правила што треба да ги следат сите.

Важно е да се има предвид дека иако автомобилот е еден вид мобилна изолациска единица што ви овозможува да го минимизирате контактот со другите на неопходните патувања, како при шопинг за храна, лекови или други најважни работи, патувањето со автомобил не е целосно без ризик.

Дезинфицирајте!

Доколку не можете да избегнете контакт со други лица и потребно е да одите некаде со автомобил, обрнете големо внимание на превентивните мерки за хигиена.„Дезинфицирајте ги сите површини што ги допирате пред и по патувањето, особено доколку го делите автомобилот со некого или доколку сте превезле некого“, вели доктор Пармова.
Сфатете го ова чистење сериозно: дезинфицирајте го воланот, рачката од менувачот, рачната сопирачка, рачките на вратите, радио и контролите за инфозабава, но не заборавајте ги индикаторите за трепкачите и бришачите на шофершајбната, како и контролата на темпоматот, потпирачите на раце (на вратата и на централната конзола), контрола на положбата на седиштата, рамките на вратите и надворешните рачки на вратите или рачката на багажниот простор. Овие принципи се уште поважни за таксистите и другите возачи кои превезуваат патници.
Што треба да користите за дезинфекција на автомобилот? На пример, Светската здравствена организацијасоветува да користите некои производи за чистење што веќе ги имате дома. Најмалку седумдесет проценти алкохолен раствор е ефикасен против коронавирус, а изопропил алкохол нема да направи никаква штета на површините на автомобилот. Всушност, тоа е она што производителите на автомобили ги користат за дезинфекција на делови. За да ја зголемите вашата безбедност, извештаите велат дека можете да користите алкохол за да ги избришете тапацирот на седиштата и другите меки површини во автомобилот.
Алкохолот не треба да оштетува ниту кожа, ниту имитација на кожа, но прекумерно интензивно чистење со алкохол може да го обезбои материјалот: затоа, немојте да ги чистите седиштата и другите кожни површини премногу интензивно. Сепак, по чистењето, кожните површини во автомобилот треба да се третираат со производи за заштита од кожа.
Никогаш не користете водород пероксид затоа што најверојатно ќе ги оштети површините на автомобилот. Не користете производи за чистење кои содржат амониум на екраните на допир во автомобилот, се советува во Извештаи за потрошувачи. Микрофибер крпи се идеални за чистење на сите површини и за сите начини на чистење.

Заштитните маски ги заштитуваат останатите, FFP3 маските со респиратор ве заштитуваат вас

Особено ако патувате со патници, а еден од нив е во опасност да стапи во контакт со заразено лице, користете заштитни средства, што значи заштитни маски и маски со респиратор. Класична заштитна маска нема да го заштити носителот од вирусот, но може значително да го намали ризикот од носителот да заразат други. Оттаму, дури и обичната заштитна маска е знак на грижа за другите во автомобилот и може да го намали ризикот од инфекција. За вистинска заштита, ви требаат респиратори на FFP3 класата.
Патем, возачите може да не го сфатат тоа, но многу од нив ќе имаат маска за лице за лице во комплетот за прва помош на нивниот автомобил. Во некои европски земји, тие се задолжителна опрема. Затоа, погледнете го вашиот комплет за прва помош – можеби имате маска за лице.
Доктор Пармова, исто така, советува секогаш темелно да го проветрувате автомобилот откако ќе го исчистите. И проветрувањето е поврзано со друг совет: исчистете ја единицата за климатизација. Тоа не значи да се вози автомобилот во сервисен центар – ова навистина не е добро време за тоа. Но, можете да купите (преку Интернет, да речеме, или на бензински пумпи) специјализирани спрејови за чистење на системот за климатизација и вентилација на автомобилот. Иако овие не се толку ефикасни како професионалното чистење, тие можат повторно да помогнат во намалувањето на ризикот: спрејот за дезинфекција може да не го избрише коронавирусот, но да се има почист систем за греење и климатизација значи помал ризик од вирусот.

Безбедно полнење гориво
Ако апсолутно треба да одите некаде со автомобил, голема е веројатноста дека ќе треба да наточите гориво порано или подоцна. Не заборавајте да бидете внимателни во однос на хигиената на бензинските пумпи. Минимизирајте го контакт со персоналот. Откако ќе го наполните резервоарот, веднаш измијте ги рацете или барем дезинфицирајте ги со раствор за дезинфекција или гел – треба да имате доволно количество од нив во вашиот автомобил.
Идеално би било доколку користете еден од современите методи за плаќање на горивото: на пример исплата преку бесконтактна кредитна картичка. Некои бензински пумпи ви овозможуваат да користите бесконтактни начини на плаќање веднаш на пумпата, така што нема потреба да одите во продавницата. Друг начин за намалување на ризикот е да се осигурете дека резервоарот е полн, така што ќе нема потреба да се вратите на бензинската пумпа наскоро.
Иако некои мерки спречување на ширењето на коронавирус може да изгледаат драстични и прекумерни, грижата и претпазливоста се од најголема важност. Колку повеќе ги почитуваме овие мерки, толку повеќе го намалуваме ризикот од ширење на инфекцијата и толку побрзо можеме да ги вратиме животите во нормала. Затоа, бидете внимателни, колку што е можно повеќе минимизирајте го контакт со другите и патувања со автомобил, не заборавајте да ги миете рацете темелно и користете средства за дезинфекција.

Претходна Huawei P40 Pro во пакет со Huawei Watch GT 2, 50 GB меморија на Cloud и Huawei VIP Service официјално и на македонскиот пазар
Следна 50 Cent – In Da Club

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!