Атентат кој по речиси 60 години се уште е обвиен со мистерија

На денешен ден, 22 ноември 1963 година, во Далас беше убиен американскиот претседател Џон Кенеди. Според многумина, атентатот никогаш не бил целосно разрешен бидејќи првоосомничениот Ли Харви Освалд бил убиен при префрлањето во притворското одделение.

Претседателот Кенеди, придружуван од сопругата Жаклин Кенеди и потпретседателот Џонсон, планираше дводневна посета на Тексас за да собере средства за претстојните избори. Патувањето, исто така, најверојатно било наменето како обид да помогне во обединувањето на расцепканата Демократска партија во држава која била клучна за шансите за реизбор на Кенеди во 1964 година.

Иако Адлај Стивенсон, американскиот амбасадор во Обединетите нации и либерална икона, се соочи со протести еден месец претходно за време на посетата на Далас, претседателот беше топло примен на првите две локации, Сан Антонио и Хјустон, како и во Форт Ворт, каде што претседателот ја помина ноќта на 21 ноември.

Додека колоната се сврте југозападно на улицата Елм следниот ден и почна да патува низ Дили Плаза во центарот на Далас, кабриолетот на претседателот помина покрај Texas School Book Depository.

Неколку моменти подоцна, околу 12:30 часот, одекнале истрели. Куршумот го погодил вратот на претседателот, излегол од неговото грло, а потоа најверојатно поминал низ рамото и зглобот на гувернерот Конали. Уште еден куршум го погоди Кенеди во задниот дел од главата.

Конвојот се упатил кон блиската болница Паркленд и брзо пристигнал, но напорите на лекарите биле залудни. Кенеди беше официјално прогласен за мртов во 13:00 часот. Конали преживеа.

Во текот на следниот час, кога шокираната земја и светот дознаа за смртта на Кенеди, се разви драмата на потера и фаќање на неговиот наводен напаѓач. Чаурите биле пронајдени во близина на прозорец на шестиот кат од зградата со поглед на плоштадот. Пушката, за која подоцна беше откриено дека е сопственост на Освалд, беше откриена на друго место на шестиот кат.

Проценката на вработените во зградата покажала дека исчезнале само две лица: едното е маж кој излегол надвор да ја набљудува колоната со автомобили и полицијата му забранила да влезе во зградата, а другиот бил Освалд, кој работел таму. околу еден месец. Освалд бил виден на шестиот кат околу половина час пред пукањето, а веднаш по пукањето бил пречекан од полицијата во зградата.

Полицијата го објави неговиот опис. Во меѓувреме, Освалд се упатил кон пансионот каде што престојувал. Околу 15 минути по излегувањето од пансионот, тој се соочил со полицаец од Далас, Џ. Освалд го застрелал и го убил Типит со револвер со калибар 38 во присуство на бројни сведоци, а подоцна бил виден како влегува во Тексас театарот, каде што бил уапсен од полицијата во 13:50 часот.

Освалд ја тврдеше својата невиност од самиот почеток. Тој се обиде да издејствува да го застапува (но никогаш не можеше да стапи во контакт) Џон Абт, адвокат на Комунистичката партија САД, кој беше познат по неговата одбрана на комунистите. Откако беше задржан два дена и две ноќи, Освалд беше префрлен од градското собрание на Далас во окружниот затвор.

Утрото на 24 ноември настанот беше емитуван во живо на телевизија, кога Џек Руби, позната личност од полициската станица, успеа да влезе во подрумската гаража на градското собрание. Таму го застрелал Освалд со пиштол. Руби подоцна рече дека пукал во Освалд за да ја поштеди Жаклин Кенеди од сведочењето на судењето на Освалд.

Освалд бил однесен во Меморијалната болница Паркленд, каде што, како и Кенеди, починал. На Руби ќе му се суди, ќе биде прогласен за виновен за убиство и ќе биде осуден на смрт. Сепак, судот во Тексас ја поништи пресудата иако Руби почина пред да се одржи ново судење.

Комисијата која беше формирана набргу по атентатот, по десетмесечна истрага утврди дека Освалд дејствувал сам и дека немало мешање од Советскиот Сојуз. Но, тоа не го спречи создавањето на голем број различни теории на заговор.

Најчесто во фокусот на теориите на заговор е Куба, односно нејзиниот долгогодишен лидер Фидел Кастро. Многумина тврдеа дека убиството на Кенеди е одмазда за обидот да се собори Кастро, но кубанскиот лидер ги отфрли таквите тврдења.

Друга теорија го стави Џонсон во центарот на заговорот за убиство на Кенеди со цел да го расчисти својот пат до претседателската функција. Доказ за оваа теорија, наводно, е дадена со изјавата на осудениот заговорник Вотергејт и поранешен агент на ЦИА, Е. Хауард Хант Џуниор, кој тврди дека Џонсон им наредил на агентите на ЦИА да го убијат Кенеди.

Претходна Британски воен авион го направи својот прв лет користејќи масло за јадење
Следна Дали цедените сокови се поздрави од консумирањето цело овошје и зеленчук

Награден напис

Реткиот Ferrari Dino 206 S е одлична можност за богатите колекционери

Вљубениците во Ferrari и колекционерите со „длабоки џебови“ добија шанса да поседуваат исклучително ретко Ferrari …

Најспектакуларниот нокаут досега забележан

Полскиот борец Алан Квиечински го приреди еден од најспектакуларните нокаути некогаш видени на настанот FAME …

Забрането е копирање на текст!