Армијата на САД избра замена за хеликоптерите Апачи и Блек Хок

Американската војска ја донесе најголемата одлука за своите хеликоптери во последните 40 години.

Армијата го избра Bell Textron како партнер за производство на новата генерација на хеликоптери за напад и поддршка, со дизајн драстично различен од моделите Apache и Black Hawk.

Хеликоптерот на Bell’s V-280 Valor со навален ротор треба да стапи во употреба околу 2030 година и да ги замени своите претходници, кои се произведуваат од 1970-тите. Договорот ќе биде вреден до 1,3 милијарди долари доколку се имплементираат сите опции и ќе замени 1.200 хеликоптери Апачи и 2.000 хеликоптери Black Hawk.

Bell Textron на крајот би можел да заработи околу 70 милијарди долари во следните неколку децении, доколку продаде „целосно дополнување“ на нови хеликоптери во текот на траењето на програмата, вклучувајќи ја и продажбата за извоз. Компанијата ја победи конкуренцијата од комбинираните компании Боинг и Сикорски (Локид Мартин).

За разлика од традиционалниот Apache, кој има голем преден ротор и долг дел од опашката, V-280 има ротирачки ротори и мотори на спротивните краеви на големото предно крило, што му овозможува да полета вертикално како хеликоптер, но и да лета. хоризонтално како авион. На неговата опашка во облик на V нема ротор и повеќе личи на задниот дел на борбен авион. Дизајнот е сличен на хеликоптерот V-22 Osprey, кој долго време го користат американските воздухопловни сили и маринци.

Исто така, V-280 е двојно побрз и има двојно поголем дострел од хеликоптерите Apache и Black Hawk. Дизајниран е да лета со брзина од 518 km/h, додека неговиот борбен домет е до 1.480 km. Првиот прототип ќе стапи во употреба до 2025 година.

Претходна Alfa Romeo Giulia TZ се враќа по повод 60-годишнината
Следна Денеска Хрватска и Мароко играат за третото место на Светското првенство

Награден напис

Kawasaki Ninja ZX-4RR KRT Edition пристигнува во Европа

Kawasaki го подготви моделот Ninja ZX-4RR KRT Edition наменет за ентузијасти кои сакаат атрактивни мотоцикли …

Минатата година Мајкл Џордан заработи 2,5 пати повеќе отколку во целата своја НБА кариера

Легендарниот кошаркар Мајкл Џордан е вистински „магнет за пари“, а во последната година заработи 2,5 …

Забрането е копирање на текст!