Аргентина ја освои титулата светски шампион во играта на деценијата

Во големото финале на Светското првенство, аргентинската фудбалска репрезентација по изведувањето пенали ја совлада Франција и со тоа ја освои третата титула светски првак. Резултатот по 120 минути беше 3:3, а потоа по пеналот 4:2.

Аргентина и Франција денеска се сретнаа во битката за третата титула светски првак откако се израмнија селекциите.

Од една страна Франција имаше можност по 60 години да стане селекција која ја одбрани титулата светски првак, а од друга страна Лионел Меси беше во борба за единствениот голем трофеј што остана во неговата богата кариера.

Кога станува збор за текот на играта, Аргентина уште од самиот старт знаеше што сака и со сите сили тргна кон голот на Франција. Таквата игра се исплатеше.

Прво му се закани на Алексис Мек Алистер со удар во петтата минута, кој Уго Лорис го одбрани, а потоа се обиде Родриго де Пол во осмата минута, но истиот го блокираше Рафаел Варан.

Во 22. минута видовме еден многу важен детал за целиот тек на играта. Усман Дембеле го собори Анџело Ди Марија, а судијата Шимон Марчинијак досуди пенал за Аргентина со бројни осуди од францускиот тим.

Сигурен изведувач беше Лионел Меси, кој испиша историја со тоа што стана првиот играч кој постигнал гол во осминафиналето, четвртфиналето, полуфиналето и финалето на едно Светско првенство.

Французите се уште не се опоравија од шокот, а примија уште еден гол. Неверојатна контра изведоа Аргентинците во 36. минута, Јулијан Алварез на втората статива проигра за Ди Марија, кој не му беше тешко да го проверува Лорис.

До одморот резултатот не се менуваше, а Франција немаше сили сериозно да му се закани на Емилијано Мартинез, кој беше гледач на голот на Аргентина во првото полувреме.

Во продолжение Гаучосите повлекоа рачна и им ја препуштија топката на Французите, а потоа и повеќе од опасно се заканија на контра.

Во 49. минута по брза акција, волејот го фаќа Де Пол, но Лорис повторно ги спаси Французите.

Французите продолжија безидејно да се закануваат низ додавањето, а Аргентинците создадоа опасни шанси. Во 59. минута Алварез шутира косо од левата страна, но Лорис повторно одбрани.

Минута подоцна нова можност за Аргентинците. Меси можеше да го постигне вториот гол, но Адриен Рабио одлично реагираше и влезе „во ударот“ и го одбрани голот на Французите.

Тоа што првата сериозна шанса на Французите ја видовме во 71. минута е најдобар доказ кој беше подобар во поголемиот дел од денешниот натпревар. Килијан Мбапе се ослободи од голманот и шутираше високо над голот. Тоа беше увертира за нешто неверојатно.

Во 78. минута шок за Аргентинците. Сосема од никаде, Маркос Турам е соборен, а судијата Марчинијак досуди пенал за Франција. Килијан Мбапе сигурно ќе го намали резултатот и драмата на крајот.

Само две минути подоцна, Мбапе ја освои топката на левата страна и со волеј го постигна израмнувачкиот гол до целосен шок на повеќе од 50.000 Аргентинци на стадионот.

Како што натпреварот се ближеше кон крајот, одбраните не играа, а екипите останаа без своите „чувари“. Тоа донесе неколку шанси на двете страни во самата завршница, како ударот на Рабиот во 94. минута, кој го одбрани Мартинез и обидот на Меси од претпоследната минута, кога фантастично одбрани на Лорис.

Во регуларните 90 минути немаше повеќе голови, па се влезе во продолжение. Се очекуваше таму да паднат Аргентинците бидејќи се чинеше дека веќе немаат сили и дека Франција е на дофат на пресврт.

Но, „гаучосите“ беа подобри во продолжението. Во 108. минута „земјотрес“ на стадионот Лусаил. По ударот на Лаутаро Мартинез, топката се одби до Меси, а неверојатниот Лео постигна уште еден гол за водство на Аргентина од 3:2.

Мислите дека тоа беше крајот на драмата? Во 117. минута беше досуден нов пенал за Французите за ракомет, а Мбапе постигна хет-трик во финалето на Светското првенство.

Тоа значеше дека ќе гледаме пенали. Таму подобро оди аргентинската репрезентација која имаше предност од стартот на пенал рулетот. Кингсли Коман и Орелиен Чоамени промашија за Французите и со тоа на Аргентина и ја донесоа титулата светски шампион.

Вака Аргентина ја освои третата светска шампионска титула по 1978 и 1986 година. Исто така, Меси ќе ја заврши репрезентативната кариера со популарната „божица“, единствениот престижен трофеј што му недостигаше во неговата неверојатна кариера.

Резултат и стрелци:

Аргентина – Франција 3:3 (Меси 23′, 108′, Ди Марија 36′ / Мбапе 78′, 81′, 117′)

Претходна Хрватите го освоија третото место на СП и потврдија дека се фудбалска велесила
Следна Мате Римац го најави новото Bugatti

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!