Американската компанија „Гугл“ постави подводен кабел

Гугл соопшти дека поставил подводен кабел од Франција до Вирџинија. Извори од компанијата наведоа дека очекуваат тој да почне да се користи од 2020 година.
Со ова ќе се постигне подобро сервисирање на корисниците, со оглед дека сообраќајот во тој дел е најпрометен.
називот на проектот е даден по иноваторот Анри Динан првиот добитник на Нобеловата награда за мир.
Минатата година беше пуштен во употреба подводниот кабел меѓу Вирџинија Бич и Билбао во Шпанија, и тој беше проект помеѓу Мајкрософт, Фејсбук и телекомуникациската компанија Телкиус.

Претходна Скопската зоолошка градина доби несекојдневна принова
Следна Новиот сензор од 48 мегапиксели на Сони

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!