Американец влезе во историјата, првиот човек со Даунов синдром кој ја заврши трката во Ајронмен

Американецот Крис Никич е првата личност со Даунов синдром која успешно ја заврши екстремната трка во триатлон Ајронмен.

Тоа значи дека тој пливал четири километри, возел велосипед 180 километри и истрчал маратон во должина од 42 километри. Сето ова без прекини во рок од 16 часа, 46 минути и 9 секунди. Неговото достигнување, достапно за само неколкумина, ќе биде запишано во Гинисовата книга на рекорди.

Животот на Крис Никич од Флорида отсекогаш бил полн со пречки. На пет месеци, тој имал операција на срцето. Прооде на четиригодишна возраст, почна да јаде цврста храна на петгодишна возраст, а на 17 години мораше да направи четири операции на увото. Но, Крис никогаш не се предаваше, пишува Си-Ен-Ен.

“Ја постигнав својата цел. Сакам да бидам еден процент подобар секој ден. Јас ја завршив работата и ангелите ми помогнаа. Бог ме опкружи со нив, со моето ново семејство и пријатели”, напиша Крис на Инстаграм.

Сега тој сака да им помогне на другите луѓе со Даунов синдром со собирање пари. Ја освои својата прва трка во Ајронмен во саботата, 7 ноември, во Панама Сити.

“Даунов синдром значи дека треба да работам повеќе од другите. Научив да работам понапорно и ми помогна да бидам подготвен за Ајронмен. Јас не ја користам мојата состојба како изговор, работам понапорно. Татко ми ми рече:” Никогаш не се сомневај во соништа “, рече Крис.

Тој истрча шест триатлони и еден олимписки маратон. Започна триатлон на 16-годишна возраст, но изгуби две години поради операција на увото. Кога се врати, не можеше да истрча ниту 100 метри, за да го надмине најсложениот триатлон Ајронмен само две години подоцна.

Тој тренира четири часа на ден од својата девет година. По секоја трка, тој ги гушка навивачите покрај патеката, ривалските тркачи и неговото семејство.

Претходна Јапонски научници тврдат дека комбинацијата на кафе и зелен чај може да го продолжи животот
Следна Црква во Фулам претворена во луксузен дом чини 15 милиони фунти

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!