Алонсо постави нов рекорд во Формула 1

Шпанскиот Формула 1 возач Фернандо Алонсо постави нов рекорд во Формула 1 откако го победи поранешниот ривал Михаел Шумахер.

Алонсо стана возач со најмногу настапи во Формула 1 откако во неделата на улиците на Баку ја возеше трката за Големата награда на Азербејџан.

Шпанецот има 40 години, но сепак е одличен и многу конкурентен во болидот на Алпите. Алонсо се трка повеќе од 20 години, а по тркачкиот викенд во Азербејџан, односно квалификациите за саботната трка, стана возач со најдолг стаж во историјата на Формула 1.

Така тој го собори рекордот на Шумахер од 21 година и три месеци, додека Алонсо беше присутен во „најбрзиот циркус на светот“ 21 година, три месеци и осум дена.

Интересно е што ниту еден актуелен возач освен Алонсо не е во Топ 10 кога е во прашање листата на оние со најдолг стаж во Формула 1. Само Луис Хамилтон е блиску до приклучување во ова одбрано друштво.

Да потсетиме, Алонсо ја заврши неделната трка во Азербејџан на седмото место и моментално е 11-ти на листата кај возачите со 16 бодови.

Претходна Eminem – Mockingbird
Следна За сите љубители на орален секс

Награден напис

Nissan Navara-R развива 1.000 КС

Двегодишниот проект на дрифтерот Стив Багси Биаџиони и тимот на SB Motorsports резултираше со моделот …

Вечната дилема. Дали бојлерот троши повеќе струја кога е постојано вклучен или кога се вклучува по потреба?

Често се прашувате кога и колку време да го вклучите бојлерот и притоа да заштедите …

Забрането е копирање на текст!