Ако сакате да станете порано, вашето тело треба да научи да го прави тоа

Ви здодеа да спиете предоцна и да се будите уморни? Решението не е во утринското кафе.

Експертот за спиење Мајкл Џеј Бреус сподели неколку совети кои можат да го „тренираат“ телото да почне да се буди порано со текот на времето.

Бидете доследни

Тој вели дека кога го менувате распоредот за спиење, треба да внимавате на – доследноста. Тој тврди дека се потребни приближно 21 ден за нашиот деноноќен ритам да се прилагоди на новиот распоред и додава дека ако сте навикнати да се будите во одредено време, тоа во никој случај не е толку едноставно како да си легнете порано.

„Кога ќе пронајдете ново време на будење до кое сакате да стигнете, треба всушност да се присилувате да се будите во тоа време 21 ден по ред, за вашиот мозок да се прилагоди на тоа“, објаснува експертот.

Држете го алармот подалеку од креветот

Ако алармот ви е веднаш до креветот, веројатно ќе го исклучите штом ќе се вклучи и ќе спиете, но ако го оставите малку подалеку, ќе мора да станете за да го исклучите и најтешко дел од будењето заврши.

Ова ќе ве спречи да го одложувате алармот со часови, па ќе станете на време.

Изложете се на природна дневна светлина

Експертот објаснува дека да се биде на светлина најмалку 15 минути веднаш штом се разбудиме му сигнализира на мозокот дека ова е време кога треба да се будиме секој ден.

Во текот на денот, можете да го отворите прозорецот за да дозволите што повеќе дневна светлина во вашиот стан.

Не се потпирајте на кафе

Тој, исто така, советува да го исклучите кофеинот колку што е можно додека се обидувате да го прилагодите вашиот распоред бидејќи тоа нема да ви даде толку многу енергија колку што мислите.

Ако почнете да консумирате помалку кофеин, сонот ќе ви биде поквалитетен, а добро е да се откажете од алкохолот кога сакате да се разбудите порано бидејќи тоа негативно влијае на сонот.

Најдете мотивација

Ако имате пријател или член на семејството кој ја дели вашата цел да се разбудите рано, можете да се потпрете еден на друг.

Експертот вели дека можете наизменично да се јавувате наутро, мотивирајќи се да станете. Ако тоа не е опција, може да биде корисно да имате задача или заложба за која треба да станете, како на пример да го однесете кучето на прошетка наутро или да закажете подоцнежен состанок.

Претходна ELegend EL2 и EL3 ќе бидат инспирирани од легендарните спортски автомобили од минатото
Следна Bomfunk MC’s – Freestyler

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!